Pe data de 01 și 03 noiembrie, Centrul de Instruire Continuă în Domeniul Electoral împreună cu Catedra drept public, securitate a frontierei, migrație și azil din cadrul Academiei ,,Ștefan cel Mare” a MAI a organizat două seminare de instruire cu genericul „Asigurarea ordinii publice în procesul electoral.”
La aceaste activități au participat 63 de studenți ai anului II și III de la programul de studii Administrația publică, a Facultății drept, administrație, ordine și securitate publică.
Agenda sesiunii a inclus prezentări privind procesul electoral, noțiuni generale și rolul important pe care îl are MAI în desfășurarea alegerilor. De asemenea, au fost menționate contravențiile și infracțiunile în domeniul electoral, fiind subliniată importanța menținerii ordinii publice pe parcursul campaniei electorale, inclusiv, în ziua alegerilor.
Menționăm că Centrul de Instruire Continuă în Domeniul Electoral colaborează cu Academia ,,Ștefan cel Mare” în baza unui Acord de Parteneriat.
