Centrul de Instruire Continuă
în Domeniul Electoral

Știri

Au fost desemnați câștigătorii concursului de pictură cu tematică electorală VotART 2025 – „Culoare și vot: Arta democrației!”

În data de 20 septembrie, comisia de evaluare a concursului de pictură cu tematică electorală VotART 2025 – „Culoare și vot: Arta democrației!” a analizat lucrările prezentate și a desemnat câștigătorii. Opt tineri, din două categorii de vârstă diferite, au reușit cel mai bine să transmită prin culori și simboluri mesajul democrației.
Timp de o săptămână, participanții și-au pus în aplicare măiestria artistică și au demonstrat că arta poate fi un mijloc puternic de educație civică.
Câștigătorii desemnați de juriu sunt:
Categoria 14–16 ani:
Locul I – Roxana Suvac, Școala Raională de Arte Plastice orașul Șoldănești, „Votul în culoare”
Locul II – Daria Iațișin, Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”, Chișinău, „Fii actor – nu spectator. Votează!”
Locul III – Alexandru Cernei, Școala Raională de Arte Plastice or. Șoldănești, „Votul construiește legislația viitorului”
Mențiune – Vlad Slobodeniuc, Școala Raională de Arte Plastice orașul Șoldănești, „Alegerea vă aparține”
Categoria 17–20 ani:
Locul I – Daria Brumă, Liceul Teoretic cu Profil Arte „Grigore Grigoriu”, Cîrnățeni, r-nul Căușeni, „Cântarul speranței”
Locul II – Alexandru Dîrțu, Liceul Teoretic „Ion Creangă” Hîrbovăț, raionul Anenii Noi, „Votul prezice viitorul”
Locul III – Irina Staci, Liceul Teoretic cu Profil Arte „Grigore Grigoriu”, Cîrnățeni, raionul Căușeni, „Creează, exprimă-te, implică-te, aceasta este arta democrației”
Mențiune – Marina Ilievici, Centrul de Excelență în Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo”, „Două inimi, o singură alegere”.
Menționăm că juriul a fost compus din:
  • Bordeianu Doina, directoarea Centrului de instruire continuă în domeniul electoral, președintă a Comisiei;
  • Calugher Viorica, formatoare în cadrul Centrul de instruire continuă în domeniul electoral, secretară a Comisiei.
  • Teale Lotta Camilla, membră a Institutului Regal al Pictorilor în  Ulei, Marea Britanie
  • Lozovanu Vladimir, șef catedră în cadrul Facultății Arte Plastice, Academia de muzică, teatru și arte plastic
  • Șibaev Dmitri, membru al Uniunii Artiștilor Plastici, secția pictură.
Lucrările elaborate în cadrul concursului sunt vernisate timp de 10 zile în cadrul unei expoziții în blocul nr. 7 al Universității „Ion Creangă” de pe str. Ghenadie Iablocikin 5, Chișinău, Moldova.
Concursul, ajuns la cea de-a IV-a ediție, a fost organizat de Centrul de Instruire Continuă în Domeniul Electoral în parteneriat cu PNUD Moldova și Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău cu sprijinul financiar al Norvegiei, Suediei, Canadei și Danemarcei.

Calendar activități

septembrie 2025

LU
MA
MI
JO
VI
DU
1
2
3
4
5
6
7
Evenimente pentru 1 septembrie
Nu sunt evenimente
Evenimente pentru 2 septembrie
Evenimente pentru 3 septembrie
Evenimente pentru 5 septembrie
Evenimente pentru 6 septembrie
Evenimente pentru 7 septembrie
8
9
10
11
12
13
14
Evenimente pentru 8 septembrie
Evenimente pentru 9 septembrie
Evenimente pentru 10 septembrie
Evenimente pentru 11 septembrie
Evenimente pentru 12 septembrie
Evenimente pentru 14 septembrie
15
16
17
18
19
20
21
Evenimente pentru 15 septembrie
Evenimente pentru 16 septembrie
Evenimente pentru 17 septembrie
Evenimente pentru 19 septembrie
Evenimente pentru 21 septembrie
Nu sunt evenimente
22
23
24
25
26
27
28
Evenimente pentru 23 septembrie
Evenimente pentru 24 septembrie
Evenimente pentru 26 septembrie
Nu sunt evenimente
Evenimente pentru 27 septembrie
Nu sunt evenimente
Evenimente pentru 28 septembrie
Nu sunt evenimente
29
30
1
2
3
4
5
Evenimente pentru 29 septembrie
Nu sunt evenimente
Evenimente pentru 30 septembrie
Nu sunt evenimente

Ultimele știri