Vrei să înțelegi mai bine cum funcționează alegerile și procesele democratice?
Îți dorești să te implici activ în viața civică și să faci parte din noua generație de actori electorali informați și responsabili?
Atunci te invităm să participi la Școala electorală pentru tineri, ediția 2026!
Centrul de instruire continuă în domeniul electoral (CICDE), cu sprijinul Oficiului Consiliului Europei la Chișinău, lansează înscrierile pentru o nouă ediție a Școlii electorale pentru tineri – un program dedicat dezvoltării cunoștințelor și competențelor în domeniul electoral și al participării democratice.
Programul este destinat:
- tinerilor alegători și tinerelor alegătoare;
- reprezentanților și reprezentantelor societății civile;
- membrilor și membrelor organizațiilor de tineret ale partidelor politice.
Pe parcursul celor patru zile, participanții vor avea ocazia să:
- învețe despre organizarea și desfășurarea alegerilor;
- descopere modalități de implicare civică și electorală;
- participe la simulări de procese electorale;
- își dezvolte abilitățile prin exerciții practice, jocuri de rol și activități interactive alături de experți în domeniu.
Perioada: 6–9 august 2026
Locația: Costești, Ialoveni
Încurajăm, în mod special, participarea tinerilor din regiunea transnistreană și UTAG. Participarea este gratuită. Organizatorii vor asigura integral cazarea și alimentația participanților. Activitățile se vor desfășura în limba română.
Condiții de selecție și participare:
- vârsta între 18 și 23 de ani împliniți la data începerii școlii;
- disponibilitate de participare pe întreaga durată a școlii în perioada 6–9 august 2026;
- completează FORMULARUL DE ÎNREGISTRARE până la 23 iulie 2026, ora 17:00.
Doar persoanele selectate vor fi contactate. Procesul de selecție se va desfășura în baza principiilor egalității de șanse și nediscriminării.
Persoana de contact: Viorica Calugher,
tel: +373 22-260-914, +37368818086, e-mail: viorica.calugher@cicde.md
