Timp de 2 zile, Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova a organizat cea de-a șaptea ediție a Conferinței Regionale „Banii în Politică”. Ediția din acest an a avut genericul „De la bani virtuali la influență reală: Noi frontiere ale rezilienței democratice”.
În deschiderea conferinței, președinta Comisiei Electorale Centrale, Angelica Caraman, a subliniat că transformarea accelerată a spațiului digital schimbă fundamental modul în care sunt finanțate și desfășurate campaniile electorale. „Spațiul digital devine tot mai mult arena principală a competiției electorale, iar instituțiile democratice sunt chemate să-și adapteze instrumentele și mecanismele de protecție la noile realități”, a declarat Angelica Caraman.
Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, prezent la eveniment, a remarcat importanța cooperării regionale pentru identificarea și contracararea noilor forme de influență asupra proceselor democratice, subliniind că, numeroasele provocări cu care se confruntă statele din regiune depășesc granițele naționale și necesită soluții comune. „Este bine că există acest format în care învățăm unii de la alții. Fiecare țară vine cu propriile experiențe și lecții învățate, iar schimbul de bune practici ne ajută să înțelegem mai bine provocările comune și să identificăm soluții mai eficiente pentru protejarea integrității proceselor democratice”, a menționat dl. Grosu.
Agenda evenimentului a inclus 6 sesiuni plenare. În prima zi a conferinței s-au desfășurat trei, după cum urmează:
Prima sesiune: Reziliența democratică în Europa de Est: Transpunerea în practică a inițiativei UE „Scutul pentru Democrație”;
Sesiunea a 2-a:„Interferența financiară străină ca factor cheie în facilitarea tacticilor hibride”;
Sesiunea a 3-a: „Urmărind banii virtuali – criptomonedele, fintech-ul și revoluția supravegherii finanțării politice”;
Cea de-a doua zi a conferinței „Banii în Politică” a continuat cu alte 3 paneluri:
Sesiunea a 4-a: „Valorificarea tehnologiei pentru supravegherea integrității electorale”;
Sesiunea a 5-a: „Ecosistemul de aplicare – combaterea finanțării politice ilicite de la detectare la urmărire penală”;
Sesiunea a 6-a: „Schimb de bune practici privind consolidarea supravegherii finanțării politice”.
Conferința regională s-a încheiat cu semnarea unui Memorandum de cooperare între șefii Comisiilor Electorale Centrale din Albania, Macedonia de Nord, Republica Moldova și Ukraina.
Evenimentul a reunit peste 100 de participanți: reprezentanți ai autorităților electorale, instituțiilor anticorupție, organizațiilor societății civile, jurnaliști de investigație și experți internaționali din aproximativ 20 de țări, printre care Ucraina, Albania, Macedonia de Nord, Muntenegru, Bosnia și Herțegovina, România, Letonia, Lituania, Armenia și Polonia.
Conferința regională cu genericul „De la bani virtuali la politică reală: noi frontiere în finanțarea politică”, a avut loc în perioada 16–17 iunie 2026 și a fost organizată de Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova în parteneriat cu International IDEA, Consiliul Europei, Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD), Institutul Național Democrat (NDI) și Organizația Internațională a Francofoniei (OIF), cu sprijinul financiar al Uniunii Europene și al guvernelor Norvegiei, Suediei, Danemarcei și Canadei.



