În perioada 21-25 septembrie 2025, operatorii din cadrul birourilor electorale ale secțiilor de votare, constituite pentru organizarea și desfășurarea alegerilor din 28 septembrie 2025, au fost instruiți de către formatorii și formatoarele Centrului de instruire continuă în domeniul electoral. Activitățile de instruire s-au desfășurat în format de webinar pe Zoom și videoconferință pe Youtube.
Operatorii birourilor electorale din străinătate au participat la o videoconferință live dedicată particularităților operațiunilor electorale din ziua alegerilor în secțiile de votare din afara țării. Instruirea poate fi urmărită AICI. Live-ul a fost accesat de 2514 ori.
O instruire dedicată operatorilor din secțiile de votare care în ziua alegerilor vor utiliza și liste electorale electronice a fost realizată la 22 septembrie 2025. Pentru acest grup de beneficiari, cu suportul Fundației Internaționale pentru Sisteme Electorale a fost realizat un film metodic, care poate fi accesat AICI.
Alte 27 de webinare au fost organizate pentru operatorii birourilor electorale din țară. Participanții și participantele au fost familiarizate cu modul de înregistrare a alegătorilor în sistemul informațional, introducerea informației din procesul-verbal privind rezultatele numărării voturilor, dar și completarea celor 3 tipuri de rapoarte. La instruire au fost discutate și măsurile de igienă cibernetică în alegeri. Adițional, pe YouTube este disponibilă videoconferința privind atribuțiile operatorilor SIASA în ziua alegerilor.
În total au fost instruiți 3715 operatori și operatoare. La instruire au participat și 1119 președinți ai birourilor electorale ale secțiilor de votare.
Amintim că toate materiale didactice elaborate de CICDE sunt disponibile AICI.







